Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України.

Прийом донорів проводиться на підставі документа, що посвідчує його особу та місце реєстрації (Наказ МОЗ України від 01.08.2005 р. №385 «Про інфекційну безпеку донорської крові»).

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» донори у день здачі крові чи її компонентів звільняються від роботи на підприємстві, в установі ,організації незалежно від форми власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів у зазначені дні звільняються від занять. Після кожного дня давання крові, в тому числі у разі давання крові у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки, або використано в інший час протягом року після дня давання крові.

В день давання крові донор забезпечується безкоштовним сніданком та обідом. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням донору відшкодовується готівкову вартість відповідних наборів харчування. Вартість наборів продуктів для харчування встановлено КМДА у розмірі 73 гривень.

Перед сдачею крові або її компонентів донор повинен дотримуватись певних правил:

мати добре здоров’я та гарне самопочуття;

добре відпочити, виспатись;

режим харчування донорів має деякі особливості: напередодні кроводачі потрібно виключити з раціону жирну їжу (масло, сало, жирні м’ясо та рибу, молоко, сметану, яйця, морозиво). В ці дні можна вживати нежирні відварені м’ясо та рибу, каші, картоплю, відварені та сирі овочі та фрукти, соки, компот, житній та не здобний хліб;

в день здачі необхідно з’їсти легкий сніданок: чай або сік, печиво, білий хліб.

за 48 годин до давання крові відмовитись від алкогольних напитків;

за 72 години не вживати медикаментозних препаратів.

Перед здаванням крові у донора проводиться анкетування, визначається вміст гемоглобіну, група крові за системою АВО, передтестове консультування та огляд лікаря-терапевта.

Подальше обстеження взятої донорської крові проводиться за такими показниками – група крові та резус-належність, визначення антиеритроцитарних антитіл, маркерів ВІЛ 1/2, маркерів гепатиту С, маркерів гепатиту В, маркерів до сифілісу, активність аланін-амінотрансферази (АЛТ).

Максимальна допустима доза заготовленої крові складає 450 мл., без урахування крові, узятої для аналізів (до 40 мл.).

При наявності абсолютних чи тимчасових протипоказань, виявленні будь-яких порушень у стані здоров’я, підозрі на контакт з інфекційним захворюванням донор не допускається до донації.

Перелік захворювань, протипоказань до донорства і форм ризикованої поведінки:

 1. Абсолютні протипоказання (усунення від донорства незалежно від давності захворювання і результатів лікування)

1.1. СНІД, носійство Віл-інфекції.

 • Сифіліс вроджений або набутий.

 • Вірусні гепатити, позитивний результат дослідження на маркери вірусних гепатитів.

 • Туберкульоз, усі форми.

 • Бруцельоз, сипний тиф, туляремія, лепра, хвороба Крейтцфельдта-Якоба.

1.1.2. Ехінококоз, токсоплазмоз, трепаносомоз, філяріатоз, ришта, лейшманіоз.

1.2. Соматичні захворювання

1.2.1. Злоякісні новотвори.

1.2.2. Хвороби крові.

1.2.3. Органічні захворювання ЦНС.

1.2.4. Повна відсутність слуху і (або) мови.

1.2.5. Психічні захворювання.

1.2.6. Наркоманія, алкоголізм.

1.2.7. Серцево-судинні захворювання: гіпертонічна хвороба II — III ст., ішемічна хвороба серця, атеросклероз,атеросклеротичний кардіосклероз, облітеруючий ендоартеріїт, неспецифічний аортоартеріїт, рецидивуючий тромбофлебіт, ендокардит, міокардит, вади серця.

1.2.8. Хвороби органів дихання: бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба, емфізема легень, обструктивний бронхіт, дифузійний пневмосклероз у стадії декомпенсації.

1.2.9. Хвороби органів травлення: ахілічний гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки.

1.2.10. Захворювання  печінки і жовчних шляхів: хронічні захворювання печінки, у тому числі токсичної природи і неясної етіології калькульозний холецистит з повторюваними приступами і явищами холангіту, цироз печінки.

1.2.11. Захворювання  нирок  і  сечовивідних шляхів у стадії декомпенсації: дифузні  й вогнищеві і ураження нирок, сечокам’яна хвороба.

1.2.12. Дифузні захворювання сполучної тканини.

1.2.13. Променева хвороба.

1.2.14. Хвороби ендокринної системи у випадку порушення функцій і обміну речовин.

1.2.15. Хвороби лор-органів:

 • озена, інші гострі і хронічні важкі гнійно-запальні захворювання.

1.2.16. Очні хвороби: залишкові  явища  увеїту (ірит, іридоцикліт,  хоріоретініт) висока міопія (6 Д і більше), трахома, повна сліпота.

1.2.17. Шкірні хвороби: псоріаз, еритродермія, екземи, червоний вівчак, пухирчасті дерматози, грибкові поразки шкіри (мікроспорія, трихофітія, фавус, епідермофітія) і внутрішніх органів (глибокі мікози), гнійничкові захворювання шкіри (піодермія, фурункульоз, сікоз).

1.2.18. Остеомієліт гострий і хронічний.

1.2.19.Оперативні втручання з приводу ампутації або резекції органаі трансплантації органів та тканин.

1.3. Форми ризикованої поведінки:

 • надання сексуальних послуг за плату,

 • статеві стосунки з малознайомими особами без презерватива,

 • часта зміна статевих партнерів,

 • гомосексуальні стосунки,

 • наркоманія.

Залишити відповідь