Спілкування з лікарем після флебектоміі з плином часу після операції буває все рідше з кожним днем, а прооперована нога існує при людині завжди. Що ж може бути після операції, як відбуваються процеси загоєння, відновлення функції? Відразу скажу, що опис стосується нікого усередненого традиційного варіанту флебектоміі, не беручи крайності – естетичні мініоперація або супроводжуються великими розрізами операції роз’єднання глибоких і поверхневих вен при важкої венозної недостатності.

Залежно від методу анестезії та методу операції і її травматичності, пацієнт відходить від неї по різному. У разі наркозу кілька годинний період плутанини у власному тілі, особливо в голові і побічні болі в нозі, в місцях швів. Нозі, забинтованій еластичним бинтом ще в операційній, належить бути в піднесеному стані в перший час. Завдяки цьому поліпшується відтік крові від гомілки і загальне навантаження кров’ю кінцівки, що добре для профілактики післяопераційних гематом.

Коли наркоз відходить, почуття болю може бути зовсім невеликим, і не зажадає призначення сильних анальгетиків. Ходьба по палаті можлива вже в перші години після операції. Найчастіше, вже на наступну добу призначення анальгетиків не потрібно. Хоча, звичайно, в разі великих розрізів все по іншому.

У наступні дні, больові відчуття можуть бути лише локально, найчастіше в області шкірних ран в районі колінного суглоба і нижче його. Розріз для роз’єднання підшкірної вени з стегнової в районі паху не доставляє занепокоєння у вигляді болю, однак бувають, на щастя рідко, пошкодження лімфатичних судин в цій зоні, що потім проявляється тривалою лімфотечею. Розрізи на гомілкі завжди залежать від двох причин: розташування вен і ліній натягу шкіри. Підвищення температури тіла зазвичай буває через 3-4 діб і може пояснюватися асептическим запаленням в місцях скупчення крові під шкірою. Якщо такі скупчення великої обсягу, то можна пальпувати хворобливі ущільнення по ходу віддалених вен. При першій перев’язці на стегні по ходу віддаленої великої підшкірної вени не видно слідів гематоми, а через день, вона в повному цвітінні “радує” погляд лікаря і пацієнта. Звичайно, так буває не завжди, але дуже часто і виникає через неперев’язаному приток венозної магістралі на стегні, які обриваются. Про еластичні бинти слід сказати особливо. Необхідні бинти високої розтяжності через кілька годин після операції зробивши свою справу і зменшивши кровотечу з решти вен, починають приносити неприємності. Високий робочий тиск в спокої заважає нормальній венозної циркуляції, особливо вночі, коли ноги знерухомлені. І не рідкість, коли больові відчуття змушують пацієнтів встати і зробити кілька кроків, лише тоді біль відступить.

На 7 або 10 добу відбувається зняття швів. Гематоми ще в цвітінні, остаточно проходять через місяць після операції. Нерідко шви, навіть зняті пізніше цих строків трохи розходяться на гомілкі. Виділяється трохи червонуватою тканинної рідини, і в принципі, змазування розчинами антисептиків швидко підсушує і прискорює загоєння під скоринкою в домашніх умовах.

Порушення чутливості буває при пошкодженні шкірних нервів, які супроводжують магістральну вену. Навіть просте захоплення нерва пінцетом вже призводить до оніміння або гіперестезії шкіри. Звичайні місця оніміння – у щиколотки і рідше по внутрішній поверхні гомілки. Організація рубця після розрізів шкіри річ досить індивідуальна, і багато в чому залежить від особливостей сполучної тканини людини. Однак найчастіше, вже через рік лінія рубця втрачає червонуватий відтінок і стає тонкою, в подальшому через роки і зовсім малопомітною.

Коли виходити на роботу – вирішувати пацієнтові, і залежить це, перш за все від характеру його роботи. Чим більше рухливості в роботі, тим більше період відпочинку і знаходження на лікарняному листі. Якщо робота не вимагає активності, то вже а 7-9 добу вона можлива. Близько місяця після операції слід носити еластичні бинти або компресійний трикотаж. Якщо на стегні немає великих гематом, то бинт після зняття швів можна використовувати до коліна, але обов’язково з закриттям області п’яти. Застосування флеботоніків бажано, і визначається наявністю набряклості на прооперованій нозі. Якщо вона є, то флеботоніки потрібні ще близько місяця після операції, а в деяких випадках і більше. Набряки після операції можливі як реакція венозної системи на зміну умов відтоку крові від нижніх кінцівок. На час цієї перебудови і допомагають утримати залишилися поверхневі вени в тонусі компресія і флеботоніки. Такий набряк можна умовно назвати фізіологічним.

Якщо набряклість виражена з болями в литках, то слід виключати тромбоз глибоких вен, який гіпотетично можливий після операції. Після зняття швів у ран залишаються скоринки крові і не змитий накопичився за цей час епідерміс. Після змивання мильним розчином, потрібно ще деякий час змащувати ранки розчином діамантової зелені один раз в день. Після відпадання всіх кірочок і відсутності відкритих ран, це дійство можна припинити. Обробка мочалкою може бути не раніше ніж через два тижні після зняття швів. Ну а гігієнічна обробка ноги поза зоною ран можлива в будь-який час після операції, хоча звичайно спочатку потрібно її проводити спиртовими розчинами антисептиків.

Резюмуючи скажу, що все це відноситься до фізіологічного, закономірного перебігу післяопераційного періоду.

А що ж потім, у віддаленому періоді? Шкірні рубці поблідли, залишившись у вигляді тонких білих ліній, і якщо придивитися, часто з точками від уколів голки по краях. Поява нових варикозних вен, можливо після будь-якої флебектоміі, і де б вона не виконувалася, нехай в самих суперсучасних клініках з грандіозним обладнанням. Якщо нові вени виникають далеко від розрізів – це прогресування варикозної хвороби. Ні пацієнт, ні лікар від таких проблем не застраховані. Звичайно, якщо операція зроблена з сучасних позицій, то період до появи нових вен статистично відсувається.

Бєлкін Ігор Миколайович
Завідувач хірургічним відділенням

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Залишити відповідь