Грижа являє собою небезпечне захворювання, при якому внутрішні органи виходять із займаного положення в організмі, не порушуючи цілісність покриває їх оболонки, через існуючі або патологічно сформовані отвори. Зростаючи, внутрішні органи або їх частину заповнюють анатомічні отвори під шкірою, міжм’язової простір або внутрішні порожнини. Розділ медицини, який присвячений вивченню і лікуванню гриж, називається герніології. Грижа досить поширена патологія, яка для лікування вимагає хірургічного втручання. Даним захворюванням страждають близько 20% населення. Найбільш часто до неї схильні діти дошкільного віку і літні люди старше 50 років. Причому у чоловіків грижу діагностують частіше, ніж у жінок. Найбільш поширені грижі живота, пахові, післяопераційні і пупкові грижі.
Причини виникнення грижі

Головною причиною виникнення і розвитку грижі живота є порушення внутрішнього черевного тиску. Іншою причиною розвитку грижі може бути розтягнення або витончення стінок черевної порожнини внаслідок вагітності, травм або раніше перенесених захворювань. При втраті рівноваги внутрішнього тиску, стінки черевної порожнини виявляються не в змозі компенсувати цю різницю тиску, і орган починає деформуватися. Великий вплив на схильність до появи грижі надає конституція тіла людини. Це може бути як спадкове, так і придбане будова тіла. На появу грижі впливає вага людини, його вік, а також спосіб життя. Сприятливі фактори виникнення грижі можуть бути пов’язані з раніше перенесеними захворюваннями, важкою фізичною працею, вагітністю, неправильним харчуванням і т.д. Особливо сильно вплинути на можливість появи грижі можуть фактори, які сприяють частим і різких перепадів внутрішньочеревного тиску. До них відносяться часті піднімання важких вантажів, кашель, викликаний хронічними захворюваннями внутрішніх дихальних шляхів та легень, тривалі запори, утруднене сечовипускання, ожиріння, дискензія кишечника і т.д. Причиною появи грижі в ранньому віці може служити неконтрольований сміх, крик або плач в дитячому віці. Грижа може бути травматичною і невропатической, яка пов’язана з порушеннями іннервації черевної стінки. Грижа може виникнути у людей похилого віку через атрофованих м’язів. Найчастіше розвитку грижі, її характеру, локалізації і ступеня тяжкості сприяє жоден, а кілька певних і виробляють факторів. Формування грижі не відбувається швидко, а займає певний термін. Чим раніше вона буде діагностована, ті менш болісно пройде лікування, а також знизиться ризик небажаних ускладнень.
симптоми грижі

Ознакою грижі є поява невеликої болісної пухлини. Залежно від індивідуальних особливостей організму і етапів розвитку грижі, що виникають в районі пухлини больові відчуття, можуть бути досить широкого діапазону. Особливо чітко можна спостерігати грижу в положенні стоячи або сидячи, а також під час напруження м’язів черевної порожнини. Грижу можна помітити під час кашлю або роздування живота. Якщо у пацієнта спостерігаються схожі симптоми, то слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Грижа є смертельно небезпечним захворюванням, тому не варто ставитися до її симптомів легковажно і нехтувати лікуванням. Велику небезпеку становить обмеження грижі, яке може спричинити за собою некроз або перитоніт. Некроз є омертвіння живих тканин органу, а перитоніт є сильним запальним процесом з виділенням гною.

Відчуття болю і відчуття дискомфорту в області локалізації зникає, коли пацієнт перебуває в горизонтальному положенні. Це відбувається тому, що патологія вправляється. Легка форма гриж супроводжується тупий і нерізко болем. При більш важких формах грижі і її ускладненнях в моменти обмеження біль буває раптової і гострої. Кожен вид грижі супроводжується своїми симптомами. Своєчасне лікування грижі дозволяє швидко усунути патологію і уникнути небажаних ускладнень. Найефективнішим способом лікування грижі є хірургічна операція. Консервативне лікування, при якому неможливо зробити операцію передбачає носіння різних бандажів або інших зовнішніх пов’язок. Це не веде до лікування, а лише уповільнює прогресування грижі.